Jak vybrat satelitní komplet?

Výběr dekódovací karty (programová nabídka):

Nejdůležitější prvek pro výběr satelitního kompletu je dekódovací karta. Bez karty fungují pouze volně dostupné programy (na družici Astra i Thor je to např. ČT24). Tyto programy jsou označovány jako FTA (free to air). Od výběru karty se odvíjí programová nabídka a měsíční poplatky. Každá karta využívá jinou družici, tudíž je nutné zvážit, jestli je možné umístit parabolu, aby mohla být natočena daným směrem a nevadila ji okolní vysoká zástavba, nebo stromy. Orientační směr natočení naleznete ZDE. Společnost Skylink využívá družici ASTRA 23,5° (i ASTRA 19,2°, kde jsou převážně neplacené německé programy). Společnost freeSAT využívá družici THOR (5/6/7).

Komplety s kartou freeSAT:
freeSAT satelitní televizeTyto karty jsou poskytovány pouze se smlouvou a měsíčním paušálem. Programová nabídka obsahuje více než 100 programů z toho 23 v HD (přehled zde) s poplatkem od 149 Kč měsíčně v závislosti na počtu karet a aktuální kampani. K těmto programům lze přikoupit další prémiové balíčky, nebo lze komplety objednat s kartou freeSAT PLUS HD, kde je širší programová nabídka (více než 120 programů) a měsíční platba začíná na 199 Kč (dvouletý úvazek).

Základní programová nabídka:
100 programů / 23 HD (freeSAT medium HD)

Měsíční platba:
od 149,- Kč / měsíčně (dvouletý úvazek freeSAT medium HD - jen karta),
od 199,- Kč / měsíčně (dvouletý úvazek freeSAT Plus HD - jen karta)

Možnost aktivace dalších placených programů:
ano

Vázanost smlouvou:
ano (24 měsíců min. doba využívání)

Aktivační poplatek:
1 Kč (zahrnuto do vyúčtování)

Příjem z družice:
THOR 5/6/7 (0,8°W)

Komplety s kartou Skylink:
Skylink satelitní televizeDalší velmi rozšířený poskytovatel je společnost Skylink (dříve CSlink). V základní nabídce (balíček Digital) je 56 programů (z toho 30 v HD). Na kartě si lze libovolně aktivovat dodatečné balíčky - u obchodníka, převodem na Skylink účet, z dobitého kreditu na Vašem Skylink účtu apod. Pokud např. chcete sledovat jen během olympiády sportovní programy, ty si zaplatíte na měsíc, poté se Vám zase vrátí původní nabídka základních programů Digital. Dekódovací karty tohoto operátora jsou vázány na satelitní přijímač se čtečkou Irdeto - v kompletech jsou nabízeny karty s označením Standard HD M7 Irdeto a ty fungují pouze v certifikované čtečce Irdeto, nebo v přijímačích s CI slotem a vloženým dekódovacím modulem Irdeto. Karty Výměna jsou typu ICE, fungují bez problému i v přijímačích s UNI čtečkou karet.

Základní programová nabídka:
59 programů (balíček Digital), z toho 30 HD

Další balíčky:
základní balíčky,
doplňkové balíčky

Poplatek pro základní programovou nabídku (servisní poplatek):
1198 Kč / ročně nebo 1895 Kč / 2 roky,
89 Kč / měsíčně - při platbě SIPEM / Inkasem

Pokud si uživatel na kartě s uhrazeným Servisním poplatkem předplatí libovolný programový balíček, bude mít automaticky na celé období předplatného čerpání Servisního poplatku přerušeno.

Možnost aktivace dalších placených programů:
ano

Vázanost smlouvou:
ne (pouze bezplatná registrace), pokud není uzavřena smlouva na dotovaný přístroj (nebo instalaci)

Aktivační poplatek:
999 Kč / 1 karta
(poplatky nejsou zahrnuty v ceně kompletů)

Příjem z družice:
ASTRA 23,5°E / 19,2°E (zde převážně neplacené německé)

Výběr satelitního přijímače

Další neméně důležitý prvek v satelitním kompletu je satelitní přijímač. Do přijímače se vkládá dekódovací karta a jsou následně zpřístupněny kódované programy vysílané z příslušné družice. Box je spojen s TV pomocí kabelu SCART/CINCH/HDMI. Starší TV vlastní konektor Scart (přes něj funguje pouze nižší rozlišení). Nový konektor pro propojení s TV a zobrazení HD programů je HDMI. S TV lze propojit i kabelem Cinch (konektory nevlastní všechny přijímače) - jedná se o žlutý, bílý a červený konektor.

Pro službu freeSAT lze použít libovolný přijímač s Irdeto nebo UNI čtečkou karet. Pro příjem Skylinku je třeba HD box s Irdeto čtečkou karet (pro Skylink karty HD M7), nebo s volným CI slotem (nutné dokoupení CA modulu - nahrazuje funkci integrované Irdeto čtečky). Přijímače v naší nabídce kompletů z velké většiny vlastní funkci Fast Scan (pouze pro Skylink), přes kterou naladíte programy během pár vteřin a poté se programová nabídka automaticky ve stand-by stavu kontroluje a doplňuje o nové programy (nebo případně změny programů-přesun apod.). S SD boxem se již bohužel nedá naladit velká část programů z programové nabídky Skylink (přesunuto do HD - DVB-S2 nebo do MPEG4).

Pro karty Skylink doporučujeme zvolit certifikovaný přístroj Skylink Ready, UNI čtečky nepodporují nové programy Skylinku (např. Seznam.cz TV). Funkčnost karet v této čtečce negarantujeme.

Většina přijímačů již vlastní USB konektor pro nahrávání programu na USB/Flash disk (vzhledem k jednotunerovým přijímačům lze nahrávat pouze sledovaný kanál) a disponují funkcí Timeshift a časovým nahráváním.

Některé přijímače se také dají propojit s domácí sítí (přes ethernet nebo wifi adaptér) a nabízejí rozšířené funkce jako Youtube, HbbTV, RSS čtečka, počasí nebo Google Maps.

Je možné zakoupit i satelitní komplet s dekódovacím modulem (modul nahrazuje funkci satelitního přijímače) - pozor, je třeba, aby TV měla CI slot a satelitní tuner DVB-S/S2! Většina TV vlastní CI slot, ale u některých levnějších modelů je určen pouze pro DVB-C (kabelová TV), zde fungovat satelit nebude. Komplet s modulem ovládáte pouze pomocí jednoho dálkového ovladače - od Vaší TV.

Velikost paraboly, konvertor

Obecné doporučení pro výběr paraboly je čím větší, tím lepší. Pro freeSAT jsou nabízeny paraboly o průměru 57 cm, které jsou dostačující pro nenáročné uživatele. Minimálně pro 2 TV a více doporučujeme parabolu 80 cm. Antény s naším logem jsou levnější - potisk nijak neomezuje funkci paraboly. Pro Skylink doporučujeme velikost 80 cm. Konvertor je pro komplety se službou freeSAT jednoduchý, pouze pro příjem jedné družice. Pro Skylink je dodáván konvertor monoblock (vlastní vestavěný přepínač DiSEqC) a tudíž je možné přijímat zároveň družici Astra 19,2° (mnoho volných programů - převážně německé) a Astra 23,5° (kódované). Na službu Skylink menší paraboly než 80 cm nedodáváme - zaručena správná funkčnost konvertoru pro 2 družice.

U nás je možné zakoupit i satelitní komplety na kamion / karavan. Jedná se o komplety s parabolou o průměru 35 cm (s kartou freeSAT medium). Při každém zastavení je nutné parabolu znovu správně nastavit na JJZ a chytit signál. Také je nutné vlastnit převodník na 220-230V a zobrazovací zařízení (monitor, TV) se správným vstupem (HDMI, Scart, Cinch). Nelze využít notebook (má pouze HDMI výstup).

Výběr dalších komponent

Ke kompletu lze dokoupit i další komponenty: např. koaxiální kabel 10m, propojovací kabel (přijímač-TV). Některé přijímače jsou již dodávány s propojovacím HDMI/Scart kabelem, je uvedeno vždy v popisu kompletu. Jestliže budete instalovat komplet svépomocí, doporučujeme k objednávce kompletu vybrat i držák paraboly.